Özlem Denizmen

Finansal okuryazarlık öncüsü, Para Durumu, Moneye ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Lideri

Lisans eğitimini Cornell Üniversitesi Endüstri İşletmeciliği bölümünde tamamladı. MIT Sloan School of Management’ta MBA yüksek lisansı yaptı. Stanford’da “Pazarlık”, GE Crotonville Merkezi’nde “Liderlik”, Harvard Business School’da “İleri Seviye Yönetim”, Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’da ‘’21. Yüzyıl Kamu Politikaları Liderliği’’ programlarını bitirdi.

İş hayatına 1994 yılında ABD’de Merrill Lynch Yatırım Bankası’nda “Finansal Analist” olarak başladı. Ardından Türkiye’ye dönerek iş hayatına Garanti Yatırım Bankası’nda devam etti. Doğuş Grubu’nda Bütçe Planlama, Strateji, İş Geliştirme, Yatırımcı İlişkileri başta olmak üzere çeşitli görevler üstlendi. Halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanlığı ve Doğuş Otomotiv yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdüren Denizmen, dünya çapında ‘sürdürülebilirlik’ alanında otorite ve standartları belirleyen kuruluş Global Reporting Initiative’in (Küresel Raporlama Girişimi) Türkiye’den seçilmiş ilk Yönetim Kurulu üyesidir.

Denizmen, eğitim projeleri, seminerler, gazete yazıları, televizyon programları ve sivil toplum aracılığıyla; ülkemizde sürdürülebilir bireysel para yönetimi (harcama/bütçe/birikim/borç/yatırım) ve davranışsal mikro ekonomi bilinci konusundaki kanaat önderidir.

2010 yılında temeli finansal okuryazarlığa dayanan, PARA DURUMU sosyal girişimini başlattı. 2012 yılında bu hareketin sürdürülebilir olması amacı ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER)’ni, 2017 yılında ise global bir uygulama olması amacıyla Moneye’yi kurdu.

Denizmen, evli ve iki çocuk annesidir.